V Kytary.cz vítáme modulární syntezátory v čele s Bastl Instruments

Bastl Instruments je brněnský fenomén, který svými nekonvenčními nástroji nepřestává překvapovat zahraniční i tuzemské hudebníky a novináře. Hlavní však je, že nyní se s jejich výrobky můžete setkat i na Kytary.cz. V nabídce máme jak eurorackové moduly, tak jedinečné kapesní syntezátory. Pokud chcete nakopnout svůj kreativní proces a ponořit se do světa modulární syntézy, nemusíte už kvůli tomu prohledávat temná zákoutí internetu a zahraniční eshopy.

Udělěj si sám
Modulární syntezátory zažívají v posledních letech neskutečný boom a není se čemu divit. Tyto nástroje hudebníkům nabízí jeden velmi podstatný faktor – svobodu.
Každý si totiž může sestavit nástroj svých snů pomocí eurorackových modulů. Jejich signálovou cestu si libovolně zapojíte propojovacími patch kabely a rázem se můžete vydat na výpravu po jedinečných zvukových pláních i pohořích, na jejichž úpatí vás vaše tradiční nástroje nikdy nezavedou.

Právě hledání zvuku a absence vhodných hudebních nástrojů přivedla před několika lety partu studentů z Brna až k výrobě vlastních syntezátorů. Na začátku stál umělecký projekt zabývající se lokální kulturou bastlení a „taťků s pájkami“, díky bezbřehosti internetových informací a prudce se rozmáhajícímu fenoménu DIY se však poměrně záhy přerodil v plnohodnotnou firmu. Zrodili se Bastl Instruments – nekonvenční vynálezci s pájkami v rukou, kteří z brněnských privátů překvapili celý svět.

Linka Brno-úspěch
První úspěch zaznamenala firma s granulárním samplerem microGranny. Ten sice na první pohled připomíná hračku, ve skutečnosti však vaše samply zpracuje poměrně sofistikovaným způsobem. Jak říká Václav Peloušek, spoluzakladatel a mozek Bastl Instruments v rozhovoru na Frontman.cz: „Nic takovýho nebylo. My jsme granulární syntézu znali, programovali jsme si jí na počítači v Max for Live a říkali jsme si, že musí existovat nějaký hardware. Zjistili jsme, že ne, tak jsme ho vyrobili. A lidi ho prostě hrozně chtěli a pořád ho chtějí (smích)“.

Následně se v Bastlu vrhli na výrobu eurorackových modulů, které se staly v mezinárodní komunitě sjížděčů oscilátorových vln velmi populární – jejich ručně pájené obvody nabízely neuvěřitelné možnosti a na pohled zaujaly předními panely z pravého dubu. Především však díky nim Bastl Instruments začala brát vážně konkurence i média a firma se tak zbavila nálepky syntezátorového hračkářství.

Jde to i bez racku
Pokud si při pohledu na krabice s trčícími kabely připadáte podobně bezradně jako vyléčený alkoholik v baru před zavíračkou, můžete vyzkoušet některý ze standalone modelů. Kromě zmíněného microGranny doporučujeme například řadu minisyntezátorů Trinity, které „hrají jak nic jiného na světě“, kapesní modulár Kastle a naprosto neuvěřitelný bitRanger, na nichž si už můžete vyzkoušet i propojování kabelů. Poslední dva se navíc dají synchronizovat například s nástroji z řady Korg Volca nebo Pocket Operatory od Teenage Engineering, můžete si tak snadno vytvořit velmi působivý a kompaktní live-set.

Syntezátory od Bastlu ve vás zkrátka opět zažehnou kreativní plamen, který začal zvolna pohasínat po X letech strávených sekvencováním DAWu a hraní na tradiční nástroje. Rozžhavte youtube a uvidíte, čeho jsou schopny.